Zakaj je
team building za podjetja
pomemben?
V današnjem dinamičnem poslovnem okolju postajajo team building aktivnosti vse pomembnejše orodje za krepitev odnosov med zaposlenimi in izboljšanje delovne učinkovitosti. Vendar zakaj so te aktivnosti tako pomembne in kakšen vpliv imajo na uspeh podjetja? Team building za podjetja ima številčne prednosti, zato se kar poglobimo v to naložbo, ki se vedno povrne.
Kaj sploh je team building?
Team building za podjetja predstavlja načrtovane aktivnosti in dogodke, ki spodbujajo sodelovanje med zaposlenimi, krepijo timski duh in izboljšujejo komunikacijo v podjetju. Ko je Maja pred petimi leti prevzela vodenje marketinškega oddelka v hitro rastoči tehnološki družbi, se je soočila s številnimi izzivi. Njena ekipa, sestavljena iz desetih talentiranih posameznikov, je delovala razdrobljeno in neusklajeno. Po uvedbi rednih mesečnih team building aktivnosti se je dinamika v ekipi dramatically spremenila. “Opazila sem, kako so se sodelavci začeli bolje povezovati, deliti ideje in si pomagati pri projektih,” pojasnjuje Maja. “Posebej pomembno je bilo, da smo iz pisarniškega okolja stopili v bolj sproščene situacije, kjer so lahko pokazali svoje druge talente in lastnosti.”
- Izboljšanje komunikacije med zaposlenimi
- Krepitev zaupanja med člani ekipe
- Spodbujanje kreativnosti in inovativnosti
- Zmanjševanje stresa na delovnem mestu
- Povečanje produktivnosti in učinkovitosti
Team Building vs Team Bonding. Kaj je razlika?
Medtem ko se izraza pogosto uporabljata izmenično, obstaja pomembna razlika, ki jo najbolje ponazori praktični primer. Podjetje je organiziralo dva različna dogodka v razmaku enega meseca:
Prvi dogodek je bil klasičen team building za podjetja, kjer so zaposleni sodelovali v strukturirani delavnici reševanja problemov. Razdeljeni v manjše skupine so morali zasnovati in izdelati most iz omejenih materialov, ki bi vzdržal določeno težo. Aktivnost je imela jasne cilje: izboljšanje sposobnosti načrtovanja, komunikacije in sodelovanja pod pritiskom.
Drugi dogodek je bil team bonding izlet v vinsko klet, kjer so zaposleni uživali v degustaciji vin, se sproščeno pogovarjali in spoznavali na osebni ravni. Čeprav sta bila oba dogodka uspešna, sta služila različnim namenom.
Praktični primer
uspešne aktivnosti
”Igre brez meja”
Eden izmed najbolj učinkovitih team building scenarijev, ki smo ga zasledili v praksi, so “Igre brez meja“. Gre za približno dvourno aktivnost, kjer so udeleženci razdeljeni v manjše skupine in morajo reševati različne zabavne, miselne, ali športne naloge.
Luka, vodja IT oddelka v srednjem podjetju, opisuje svojo izkušnjo: “Sprva sem bil skeptičen, saj nisem vedel, kako se bodo naši programerji, ki so večinoma introvertirani, odzvali na tako dinamično aktivnost kot je team building za podjetja. Vendar me je presenetilo, kako hitro so se vživeli v vloge in začeli sodelovati. Posebej zanimivo je bilo videti, kako so se spontano izoblikovale različne vloge v ekipi – nekdo je prevzel vodenje, drugi so reševali naloge, tretji so bili zadolženi za komunikacijo z drugimi ekipami…”
Raziskave kažejo, da so med zaposlenimi najbolj priljubljene naslednje team building aktivnosti:
Športne aktivnosti
- igre brez meja
- različni tematski turnirji
- športna tekmovanja
Kulinarične izkušnje
- kuharske delavnice
- priprava coctailov
- vinske degustacije
Kreativne delavnice
- incentive work shop
- photo booth
- glasbena aktivnost
Doživetja v naravi
- izlet z e-kolesi
- foto hunt
- pohodništvo
Zakaj vlagati v zaposlene preko team buildinga?
- izboljšana produktivnosti (Raziskave kažejo, da podjetja, ki redno organizirajo team building aktivnosti, beležijo do 20% višjo produktivnost zaposlenih.)
- večja pripadnosti podjetju (Zaposleni, ki se počutijo povezane s svojimi sodelavci, izkazujejo višjo stopnjo pripadnosti podjetju in manjšo verjetnost menjave službe.)
- boljša komunikacija (Neformalno okolje team building aktivnosti spodbuja odkrito komunikacijo in pomaga pri premagovanju komunikacijskih ovir.)
- nižja stopnja stresa (Redne team building aktivnosti pomagajo pri zmanjševanju stresa na delovnem mestu in izboljšujejo splošno počutje zaposlenih.)
Team Building kot orodje za krepitev pripadnosti
- Krepitev občutka pripadnosti podjetju
- Razvijanje skupne vizije in ciljev
- Izboljšanje medosebnih odnosov
- Ustvarjanje pozitivne organizacijske kulture
Merjenje učinkovitosti team buildinga
- Četrtletne ankete o zadovoljstvu zaposlenih
- Mesečni “pulz check” srečanja
- Spremljanje produktivnosti in sodelovanja med oddelki
- Analiza stopnje fluktuacije
- 35% izboljšanje v medoddelčni komunikaciji
- 28% znižanje bolniških odsotnosti
- 45% več medoddelčnih projektnih iniciativ
- 25% višje ocene zadovoljstva zaposlenih
Zaključek:
Vaš naslednji korak
k ”močnejši ekipi”
Povezana, motivirana in zadovoljna ekipa je kot dobro naoljeno kolo, ki se vrti z minimalno energijo in dosega maksimalne rezultate. Pomislite za trenutek – koliko potenciala v vaši ekipi trenutno ostaja neizkoriščenega zgolj zaradi pomanjkanja prave komunikacije ali medsebojnega zaupanja? Koliko inovativnih idej ostaja neizrečenih, ker se zaposleni ne počutijo dovolj povezane ali varne, da bi jih delili?
Vsak evro, vložen v kakovosten team building za podjetja, se večkratno povrne skozi večjo produktivnost, boljše sodelovanje in manjšo fluktuacijo zaposlenih. Ne pozabite – vaši zaposleni so vaš največji kapital, in kot vsak kapital potrebujejo vlaganje, nego in pozornost za optimalno rast.
Ste pripravljeni narediti prvi korak k močnejši in bolj povezani ekipi? Naši strokovnjaki vam lahko pomagajo zasnovati team building za podjetja prilagojen potrebam in željam vaše ekipe. Kontaktirajte nas še danes in skupaj bomo ustvarili nepozabno izkušnjo, ki bo vaši ekipi dala krila za nove uspehe.